نشست جانبی با حضور پروفسور آلنا دوهان در سازمان ملل

نظر به ارتباطات و همکاری های همه جانبه خانم پروفسور آلنا دوهان با بنیاد گفتگو و دوستی ملل در طول سال های اخیر و همچنین با عنایت به لزوم افزایش اثربخشی گزارش ایشان در 51 امین نشست عمومی شورای حقوق بشر درباره موارد نقض حقوق بشر ناشی از تحریم های یکجانبه در ایران، نشستی جانبی در دفتر سازمان ملل متحد در ژنو با حضور مشار الیه تدارک دیده شد.

نشست “اقدامات اجباری یکجانبه و تأثیر آن بر حقوق بشر در ایران” در تاریخ 25 شهریور ماه با سخنرانی شخص گزارشگر ویژه به همراه مدیران عامل بنیاد گفتگو و دوستی ملل، کنشگران توسعه پارس و انجمن تالاسمی ایران برگزار گردید. افرادی از دیگر سمن های ایرانی حاضر در ژنو و همچنین نمایندگان کشورهای خارجی و سازمان های بین المللی در این نشست حضور داشتند.

مدیر عامل بنیاد گفتگو، ضمن معرفی موسسه، به ارائه کوتاهی از تأثیر اخلال آمیز تحریم ها بر استیفای حقوق بشر در ایران و علت حضور در اجلاس پرداختند. آقای روانخواه که به زبان فرانسوی سخنرانی می کرد؛ در ادامه اظهار داشت: “ما قاطعانه معتقدیم که اقدامات قهری یکجانبه منجر به نقض آشکار حقوق بشر در ایران شده است، همچنین می دانیم که رساندن صدای کشورهای تحریم شده به جامعه بین المللی مستلزم ایجاد ائتلاف است”.

 در انتها، خانم دوهان؛ گزارش مبسوطی از تأثیر تحریم ها بر اقشار مختلف مردم بویژه اقشار آسیب پذیر ارائه دادند. گزارشگر ویژه سازمان ملل بیان داشت که تحریم‌های ثانویه و تبعیت بیش از حد بر تمامی حوزه‌های حقوق بشری هر فرد تأثیر می‌گذارد و محدودیت‌های جدی برای ارسال کمک‌های بشردوستانه حتی در بحرانی‌ترین شرایط ایجاد می‌کند.  گزارشگر ویژه همچنین از سفر به کشورهای زیمبابوه و ایران صحبت کرد و افزود: “سفر او به ایران، اثرات نامطلوب بسیار خطرناک تحریم‌های یکجانبه اعمال شده توسط تعدادی از کشورها بر بخش‌های بانکی، مالی و صنعتی، شرکت‌های حمل‌ونقل و بیمه، افراد و شرکت‌ها را نشان داد که با تحریم‌های ثانویه تشدید شد.”

خروج از نسخه موبایل