چهارشنبه سوری

 
چهارشنبه سوری، یک جشن بهاری است که پیش از رسیدن نوروز برگزار می شود مردم در این روز برای دفع شر و بلا و برآورده شدن آرزوهایشان مراسمی را برگزار می کنند که ریشه اش به قرن ها پیش باز می گردد که مراسم ویژه آن در شب چهارشنبه صورت می گیرد برای مراسم در گوشه و کنار کوی و برزن نیز بچه ها آتش های بزرگ می افروزند و از روی آن می پرند و ترانه (سرخی تو از من ، زردی من از تو ) می خوانند.
این جشن در نزد ایرانیان قبل از اسلام در روز خاصی انجام نمی‌گرفت و معمولاً در اواخر زمستان در حالی که زمین درحال گرم شدن بود انجام می‌شد، ولی پس از اسلام و حمله اعراب این جشن به آخرین چهارشنبه سال موکول می‌شد. زیرا چهارشنبه در نزد اعراب روزی نحس و شوم بود.
در سنت ایرانی اتش افروختن از عنصر های اصلی تعطیلات است که از سنت های زرتشتی سرچشمه میگیرد. زرتشتیان قدیمی ترین دین وابسته به توحید در جهان هستند و اساس سنت های بسیاری را در فرهنگ ایرانی تشکیل میدهند. آتش عنصر اصلی در دین زرتشت است .

آتش افروختن

یکی از سنت های مهم ایران اتش افروختن است. به طور متوسط ایرانیان 3 یا 4 کپه آتش را بته فاصله اندک از هم به کمک چوب و سوخت برپا میکنند. آتش باید از ارتفاع مناسبی برای پریدن برخوردار باشد(و معمولا به اندازه ای بزرگ هستند که شما را کمی عصبی کند)
 

بدی را به آتش بده، و خوبی را از آتش بگیر

ایرانیان به هنگام پریدن از روی آتش به همراه دوستان و خانواده این جمله را به کار میبرند: زردی من از تو ، سرخی تو از من. این اصلاح به جز مراسم مذهبی میباشد و به طور کلی یعنی پاک کردن و تمیز کردن روح و جسم از نا پاکی ها. شما به آتش میگویید که بلاها و بیماری های شما را دور کند و در عوض سلامت و انرژی و گرما به شما هدیه کند.

عبور از گذشته ها

همراه با گذران بیماری ها و استقبال از سلامتی و نشاط ،پریدن از روی آتش به شما این امکان را میدهد تا سال گذشته را فراموش و رها و آماده استقبال از سال جدید و شروع تازه ای شوید. در حالی که از روی اتش میپرید ، باید درباره پشیمانی و خشم و ناامیدی در سالی که گذشت فکر کنید و آنها را تبدیل به انرژی مثبت و شور و شوق کنید. در یادداشتی مشابه ،هرگونه نارضایتی نسبت به دوستان، خانواده یا آشنایان باید به خاطر محبت و عشق از آتش مبادله شود.

تمیزی و پاکی

به طور کلی پریدن از روی آتش میتواند حس رضایت بخشی و پاکی و تطهیر به همراه داشته باشد. شما میتوانید از دانستن این موضوع که احساسات منفی سال گذشته را همراه با زمستان به خاک سپردید احساس راحتی کنید و بدانید که با شروع بهار آینده سال جدیدی شروع خواهد شد.